1. Industrijska transformatorska postaja
  2. Certificiran kabelski prehod
  3. Visokonapetostni postroji, tokovni merilni transformatorji
  4. Strelovodi in ozemljitve
  5. Nizkonapetostni sestav v energetski strojnici
  6. Inštalacije v eksplozijsko ogroženih okoljih, naprava za izenačitev potenciala
  7. Kotlovnica, kotel
  8. Nizkonapetostni sestavi, stikalni in krmilni bloki
  9. Termoenergetski objekti, zaščita pred prenapetosjo
  10. Certificirani kabelski prehodi
  11. Stroj za izdelavo kamene volne, predelava rudnin
  12. Razsvetljava in kabelske trase
  13. Kontrolna soba tehničnih prostorov
  14. Suhi energetski transformator, priklop z zbiralkami
  15. Napajanje in krmiljenje tehnoloških procesov
  16. Industrijska transformatorska postaja, nizkonapetostni sestavi s preverjeno zasnovo
  17. Industrijski računalnik v procesni industriji
  18. Procesna industrija, krmiljenje tehnoloških procesov
  19. Gradnja TEŠ blok 6, zaščita pred prenapetostjo
  20. Električne inštalacije v farmacevtski proizvodnji
  21. Klima naprava, industrija
  22. Zahtevni napajalni sistemi
  23. Industrijska transformatorska postaja
  24. Industrijska transformatorska postaja, nizkonapetostni sestavi s preverjeno zasnovo
  25. Sistem industrijskih zbiralk, povezava na transformator
  26. Gradnja novega centra kontrole zračnega prometa
  27. Elektroinstalacije kulturno zaščitenih objektov
 

Avtomatizacija tehnoloških sistemov

  • Procesna industrija (eksplozijsko ogroženi procesi, funkcijska varnost -SIL/PL, povezave tehnoloških sklopov)
  • Strojegradnja (stroji in linije za transport, skladiščenje in preoblikovanje materiala, industrijski filtri, lakirne komore, galvane,...)
  • MCC / PCC sistemi, 0,4 kV; 0,69 kV; 6 kV
  • Motorski pogoni, frekvenčni pretvorniki, mehki zagoni, 0,4 kV; 0,69 kV; 6 kV
  • Merilno regulacijski sistemi - instrumentne zanke (analogne, digitalne, mrežne)
  • PLC, DCS, SCADA sistemi
  • Programska oprema za krmiljenje in nadzor

Industrijska energetika

  • Transformatorske postaje 35, 20, 10 /0,69 kV; 0,4 kV
  • Generatorske in kogeneratorske postaje
  • Sistemi neprekinjenega napajanja UPS
  • Sončne elektrarne
  • Shranjevanje električne energije
  • Kotlovnice, kompresorske postaje
  • Merjenje kvalitete in optimiranje porabe energije

Električne inštalacije objektov

  • Strelovod in zaščita pred prenapetostjo
  • Splošna in varnostna razsvetljava
  • Inštalacije za malo moč
  • Inštalacije za strojno energetiko, HVAC in BMS
  • UniverzaIna IT ožičenja
  • Zaščita pred požarom (odkrivanje in javljanje požara, gasilno hladilni sistemi, odvod dima in toplote)
  • Tehnični varnostni sistemi (protivlom, kontrola pristopa, video nadzor, detekcija plina)



Arhiv novic »

Pripojitev podjetja ATOS

17.04.2020

Na svoji uspešni poti smo v podjetju Elsing inženiring naredili še en zelo pomemben strateški in razvojni korak. Pripojili smo uspešno podjetje ATOS, podjetje za avtomatizacijo procesov v industriji www.atos.si.

S tem smo povečali strokovne kompetence na področju avtomatizacije in razširili ponudbo storitev na trgu. Odslej boste pri Elsing inženiringu poleg že pregovorno vrhunske projektne dokumentacije in inženiringa dobili tudi vrhunsko programsko opremo za krmiljenje in nadzor procesov. Celovite odgovore na vaše potrebe bomo zagotavljali z ekipo izkušenih in mlajših strokovnjakov, z znanjem in mednarodnimi referencami s področja skladiščne tehnike, galvanizacije in čiščenja industrijskih odpadnih vod ter različnih drugih procesov, od strojev in naprav do proizvodnih linij.

Strokovnjaki podjetij Elsing in Atos bomo združeni delovali v poslovnem objektu Elsing, zato se bodo kontaktni podatki novozaposlenih spremenili, o čemer vas bomo obvestili naknadno. Kontaktne podatke lahko najdete tudi na naši spletni strani.

Tudi po združitvi naše vrednote ostajajo nespremenjene. Temelji našega delovanja ostajajo visoka strokovnost, zanesljivost in zaupanje ter družbeno odgovorno ravnanje. Upamo, da bomo z njimi še naprej učinkovito izpolnjevali vaša pričakovanja in se veselimo uspešnega sodelovanja z vami tudi v prihodnje.



Brezogljičnosti naproti - Elektrika v plin (P2G)

17.04.2020

Za doseganje zelo ambicioznih energetskih ciljev, ki si jih je za bližnjo prihodnost postavila Evropa in z njo Slovenija, bo treba v elektroenergetske sisteme vključevati veliko novih obnovljivih virov električne energije (OVE). Ti imajo ključno slabost in to je, da električne energije ne proizvajajo takrat, ko jo energetski sistem potrebuje, ampak takrat, ko so viri na voljo (sonce, veter, voda ...). Zato bo treba v elektro energetske sisteme vgrajevati tudi akumulatorske baterije, v katerih se bo shranjeval trenutni višek električne energije, ki se bo nato spet vračal nazaj v omrežja. Električna energija pa se lahko shranjuje tudi s pretvorbo v plin (P2G), kar je uspešno potrdil evropski razvojni projekt "Store&Go". Pri tem se višek električne energije s pomočjo elektrolizatorjev pretvori v vodik, ki se kot energent lahko uporablja direktno v gorivnih celicah ali pa se ga do določenega odstotka vtiska v obstoječa distribucijska omrežja zemeljskega plina. Razvojni projekt je šel še korak dlje, saj je proizvodnjo vodika nadgradil z metanizacijo, kjer s pomočjo vodika in CO2, proizvedejo sintetični metan, ki ima ogromne možnosti hranjenja v obstoječih distribucijskih plinskih omrežjih. Proces pretvorbe si lahko nazorno ogledate v slovenskem filmu.

V Elsingu smo pravi partner za tovrstne projekte, saj poleg električnih sistemov in eksplozijske ogroženosti že od leta 1984, ko smo sodelovali pri izgradnji proizvodnje vodika in CO2 v Belinki, obvladujemo tudi plinske tehnologije, kar potrjujemo tudi z različnimi uspešnimi projekti.

» Več o plinskih tehnologijah si lahko ogledate na www.siplin.si.



Turški tok - Elsing je sodeloval pri izgradnji plinskega sprejemnega terminala Kiyiköy

23.01.2020

Zelo smo ponosni, da smo imeli priložnost sodelovati pri tako velikem in zahtevnem projektu, kot je plinovod Južni tok (Turški tok) čez Črno morje od Rusije do Turčije.

V ta projekt nas je leta 2018 povabilo podjetje Comita d.d., Slovenija. Obseg dobave družbe Comita je bil načrtovanje in inženiring ICSS (integrirani nadzorni in varnostni sistem) za obalni sprejemni terminal (RT) v Turčiji, blizu vasi Kiyiköy.

Elsing je pri tem opravil naslednje aktivnosti:
  • 1. izvedbo elektro projekta sistema za varno varovanje (Safe Guarding System) sprejemnega terminala (RT)
  • 2. sodelovanje pri tovarniškem prevzemu (FAT) elektro opreme v Kranju,
  • 3. sodelovanje Janeza Kokalja, certificiranega inženirja funkcijske varnosti, pri upravljanju funkcijske varnosti (FSM).
Kompleten sistem je v obratovanju, čaka pa nas še izdelava projektov izvedenih del.

Z izvedenim projektom smo dokazali, da je podjetje Elsing s svojim inženirskim znanjem, izkušnjami, organizacijo dela in kadri, kos tudi najzahtevnejšim projektom v mednarodnem okolju.

» Več o zanimivem projektu: turkstream.info



Informator številka 68

23.1.2020

V vsebinsko zelo bogati številki, so tudi zanimivi in poučni prispevki sodelavcev Elsing Inženiring.

V praksi se velikokrat srečujemo z vprašanjem, kako izbrati ustrezen frekvenčni pretvornik za naš motor. Najpogostejši podatek, ki ga imamo, je moč motorja. Vendar samo na osnovi moči lahko izberemo tudi neustrezen frekvenčni pretvornik, saj imajo motorji iste deklarirane moči, zlasti manjši, lahko tudi do 50 % različen nazivni tok. Poleg tega je zelo pomembno, kakšno breme naš motor poganja. Problematiko bolj podrobno predstavlja vodja projektov Bojan Caf.

Tehnični svetovalec za Ex področje Vili Granda predstavlja enega izmed možnih algoritmov, po katerem lahko preverimo ustrezno protieksplozijsko zaščito našega postroja, ki ga uporabljajo v instituciji IChemeE. V vsakem primeru, ko imamo opravka z gorljivimi snovmi v našem proizvodnem procesu, moramo obvezno opraviti analizo tveganja in izvesti vse potrebne ukrepe za zmanjšanje tveganja na sprejemljiv nivo.

Diferenčno zaščitno stikalo je pogosto uporabljen element nizkonapetostnih inštalacij. Njegovo uporabo predpisujejo standardi skupine SIST EN 60364-4 in SIST EN 60364-7. Skladno z razvojem različnih vrst električnih porabnikov, so se razvile tudi različne karakteristike zaščitnih naprav na diferenčni tok. Kdaj in kako uporabiti najbolj primerno, v svojem članku pojasnjuje projektni inženir Ivan Marinko.

Projektant Vasja Škerjanec nadaljuje s predstavitvijo adapterjev za sestavljanje motorskih zaganjalnikov, sestavljenih iz ustreznih motorskih zaščitnih stikal in kontaktorjev. Tokrat so predstavljene različne možnosti za moči motorjev do 30 kW.

» Celoten Informator si lahko ogledate tukaj.



Sodelovanje pri izobraževalnih aktivnostih IZS - Inženirska zbornica Slovenije in EZS- Elektrotehniška zveza Slovenije

21.07.2019

Strokovnjaki Elsinga so sodelovali pri več izobraževalnih aktivnostih, ki sta jih organizirali Inženirska zbornica Slovenije in Elektrotehnična zveza Slovenije. Direktor Jurij Božič je sodeloval pri predstavitvi teme Uvod v projektiranje, vodenje del in nadziranje del v eksplozijsko ogroženem okolju, ki je bila organizirana za matični sekciji gradbenih (MSG) in elektro inženirjev (MSE) in je predstavila aktualno stanje na področju graditve objektov v eksplozijsko ogroženih okoljih.
Tehnični direktor Janez Kokalj in vodja projektov Bojan Caf sta oblikovala temo Sodobni elektromotorni pogoni. Zahteve po zmanjševanju porabe energije, po racionalni rabi in nadzoru energije ter po obvladovanju proizvodnih procesov, so vedno večje. Elektro motorni pogoni so zelo veliki porabniki energije, z novimi tehnologijami motorjev in močnostne elektronike pa prinašajo vedno nove možnosti izboljšav.
Tehnični svetovalec za Ex področje Vili Granda je z novostmi na področju protieksplozijsko zaščitene opreme in inštalacij sodeloval na več dogodkih EZS.

» Več informacij: www.izs.si/nc/izobrazevanja/arhiv-izobrazevanj/



Naša sončna elektrarna praznuje 10 let

22.07.2019

Junija letos mineva 10 let od kar smo zagnali v lastni režiji načrtovano in zgrajeno sončno elektrarno na strehi našega poslovnega objekta. Ob tem jubileju bi radi predstavili naše izkušnje z delovanjem elektrarne.

V tem času smo proizvedli ~ 150 MWh "čiste" električne energije in tako "prihranili" 75 ton izpustov CO2.

Proizvodnja naše 14,8 kW elektrarne je po letih nihala od minimalno 14.200 kWh do 16.900 kWh, kar je posledica različne osončenosti na letni ravni. Podatke o tem se da dobiti na spletni strani ARSO in tudi naša analiza je pokazala soodvisnost proizvodnje in števila sončnih ur v Ljubljani. Razporeditev proizvodnje po mesecih je takšna, da se približno 2/3 energije proizvede v pol leta od aprila do oktobra.

S postavljeno elektrarno je bilo zelo malo dela. Vsak mesec smo preverili stanje proizvedene energije preko spletne aplikacije za inverter in ga primerjali s števcem električne energije distributerja. Podatki med števcem in inverterjem so se minimalno razlikovali, vendar so podatki števca merodajni za obračun. Občasno smo pokukali tudi na streho in vizualno preverili nosilce, module, kable in konektorje. Uporabljeni materiali so dobro prenesli 10 letno obdobje in nikjer ni bilo zaznati kakšnih poškodb zaradi zunanjih vplivov (temperatura, UV sevanje, sneg, toča).

» Več o naši sončni elektrarni


Arhiv novic »


Elsing Inženiring d. o. o. | Jazbečeva pot 20 | SI-1231 Ljubljana-Črnuče
Tel: +386 (0)1 56 10 450 | Faks: +386 (0)1 56 10 460 | elsing@elsing.si
produkcija: Ecetera d.o.o.